Još jedan proizvod vrijednih pčelica. Proizvode ga od smolastih supstanci koje sakupljaju sa pupoljaka i kora drveća te drugih zeljastih biljaka. Pri skupljanju pčele miješaju smolu sa sekretima čeljusnih žlijezda, voskom i polenom. Koriste ga za sterilizaciju ćelija saća, zatvaranje rupa i pukotina u košnici, mumifikaciju stranaca u košnici i učvršćivanje okvira.
Prema pojedinim tumačenjima propolis je dobio ime spajanjem grčkih riječi "pro" - prije ili ispred i "polis"- grad, zbog upotrebe propolisa za izgradnju i regulaciju ulaza u košnicu.
Propolis je kao lijek poznat još od antičkih vremena i koristi se u skoro svim dijelovima svijeta.
Djelovanje propolisa:
- baktericidno, prema stotinama različitih bakterija, prije svega gram-pozitivnim, djeluje i na Helicobacter pillory koji kod čovjeka prouzrokuje čir na želucu i dvanaesniku
- pojačava djelovanje sintetskih antibiotika i smanjuje mogućnost rezistencije
- antiinflamantorno, suzbija upalu
- antivirusno, npr. Herpes-virusi
- fungicidno, suzbija gljivice
- parazicidno
- sprječava rast stanica raka
- potiče regeneraciju
- antioksidativno
- jača imunološke mehanizme
- analgetsko, ublažava bol, smanjuje edem i lokalno anasteziološko
- sprječava rast klica
- pročišćava i čuva jetru
- potiče cirkulaciju krvi
- sprječava kolabiranje krvnih stanica
Svojim snažnim protuupalnim i antimikrobnim djelovanjem propolis je savršeni partner u liječenju parodontoze i gingivitisa, različitih akutnih i kroničnih upala grla. Antivirusno djelovanje suzbiti će simptome hunjavice, gripe ili prehlade.
Nepoželjno djelovanje propolisa je to da može izazvati kontaktne alergije.
Koristi se kao tinktura ili u mastima. Preporuča se uzimati dvadeset kapi propolisa dnevno na žlici meda svaki dan veći dio godine.
Dobro je topiv u 70% etilnom alkoholu dok se u vodi gotovo uopće ne topi čak ni pri kuhanju. Podnosi temperature i do 105°C.